Eleman Arıyorum
     İş Arıyorum
 ANKET 
En Çok Hangi Hastalıktan Korkarsınız?
 Kanser
 AİDS
 Alzheimer
 Parkinson
 Multipl Skleroz
 Hepatit
 Diğer

 DUYURULAR
Web sitemiz yeni şekliyle yayına girmiştir..istek ve önerilerinizi lütfen bizimle paylaşınız..

 E-BÜLTEN
 E-Bültenimize mail adresinizi ekleyerek gündemi takip edebilirsiniz.
  E-Mail
 
Yaşlılara Sunulan Hizmetler
Evde bakım, evlere yemek servisi, fizyoterapi, toplum sağlığı ve toplum ruh sağlığı hemşiresinin, uğraş ve beslenme uzmanlarının yaşlıyı evinde ziyare

 


İnsanlığın doğuşundan bu yana, yaşlılık süreci, araştırma konusudur. İlk kez 1929'da bir Rus araştırmacı, yaşlanmanın neden ve koşullarını araştırmış ve yaşla ilişkili olarak düzenli bir ilerleme gösteren, davranış değişimlerinin araştırıldığı bilim dalı olan "Gerontoloji"yi tanımlamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 1945 yılında Gerontoloji Derneği kurulmuştur. 1960'lı yıllarda Gerontoloji, akademik bir disiplin olarak hızla gelişmiştir.

Yaşlıya Hizmet

Gelişmiş Ülkelerde Yaşlılara Verilen Hizmetler


Amerika Birleşik Devletleri'nde sağlığa ayrılan bütçenin %29'u, İsviçre'de ise %60'ı, 15 yaşın üstündeki kişilere verilen hizmetlere ayrılmıştır.

1900'lü yıllarda ABD'de 65 yaşın üstündeki nüfusun %60'ı çocukların yanında ikamet ederken, bu oran 1980'li yıllarda %15'e inmiştir.

Tüm bu değişimler bazı sosyal tedbirlerin gelişimini beraberinde getirmiştir. Bunlar;

Koruyucu Hizmetler ve Rehabilitasyon

Toplumun, yaşlanma ve bakım hizmetleri konusunda eğitilmesini kapsar. Evde bakım, evlere yemek servisi, fizyoterapi, toplum sağlığı ve toplum ruh sağlığı hemşiresinin, uğraş ve beslenme uzmanlarının yaşlıyı evinde ziyaret ederek verdikleri destek hizmetlerdir.

Bu hizmetler, sağlık merkezlerine bağlı ekipler ve gönüllü kuruluşlarca yürütülmektedir.

Tanı ve Tedavi Hizmetleri

Hastane poliklinikleri, yoğun bakım, geriatri, geropsikiyatri üniteleri ile gündüz hastaneleri bölümünde, yaşlıya verilen hizmetlerdir.

- Yaşlıların İkamet Sorununa Çözüm Olarak Kurulan Huzur Evleri, Yaşlılar Yurdu ya da Yaşlı Bakım Evleri

Bu kurumların finansal sorunu genelde özel kurullar, dernekler, belediye tarafından karşılanmaktadır. Köşe Yazıları
   
Belgin Temur
Dadı, Bakıcı Ve Bebek
Olcay Neyzi
Bebek Ve Çocuk Sağlığı
Ayhan Usta
Esneklik Ve Uyum
Burada Yazmak İstermisiniz
Burada Yazmak ?stermisiniz I

  Hastabakıcı.net Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir. Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 22/12/2005 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır.